דוחות והמלצות

סנן תוצאות

מחלקה
נקה
מחבר
סוג מסמך
תאריכים
נקה
מתאריך
עד תאריך

דוחות והמלצות

 • 22
  מרץ
  ניסוי הקדמי לבחינת גידול אבטיח סתיו תחת 50 מש, תחנת יאיר 2018
  ירקות

  ניסוי הקדמי לבחינת גידול אבטיח סתיו תחת 50 מש, תחנת יאיר 2018

  עדי סויסה, שמשון עומר - שה"מ, משרד החקלאות ופיתוח הכפר
  יורם צביאלי, רבקה אופנבך, מוטי אושרוביץ, יניב בן פלאי, מילי זנבר, סבטלנה גוגיו, אבי אושרוביץ, אסף בוקיש, דנית פרקר, קטרינה זעירי - מו"פ ערבה תיכונה וצפונית תמר
  כתובת הכותבת: adisuisa@shaham.moag.gov.il

  תקציר
  האבטיח הסתווי בערבה נשתל בחודש יולי עם סיום תקופת החיץ וגדל תחת יריעות אגריל או רשתות 50 מש למניעת נגיעות בכנימת עש טבק והעברת וירוסים הגורמים לפגיעה בגידול ובאיכות הפרי. על מנת לקבל חנטה באמצעות דבורים נהוג להסיר את הרשת ובתקופה זו הצמחים חשופים לווירוסים המועברים ע"י כנימות עש טבק. לאור הירידה ביעילות החומרים המצויים כיום בשוק ומתוך רצון לצמצם את השימוש בחומרי הדברה, ביקשנו לבחון את ייתכנות הגידול הסתווי תחת רשת 50 מש לאורך כל תקופת הגידול.
  הניסוי נערך בתחנת יאיר במנהרה 1 צול שאורכה 36 מטר מכוסה רשת 50 מש. בניסוי נבדקו הזנים לה הויה (אוריג'ן) ופסיניישן (זרעים גדרה) ב 4 חזרות, הזן המפרה OX (אוריג'ן). הניסוי נשתל בתאריך 25.7.18. פרחים נקביים ראשונים נצפו בתאריך 12.8.18 . כוורת דבורי דבש הוכנסה למבנה בתאריך 14.8.18. כל הפירות נקטפו והועברו למיון. נערכו שלושה קטיפים בתאריכים: 16.9.18, 25.9.18, 4.10.18. (שבוע 38, 39 ו- 40 בהתאמה. 53, 62 ו- 71 ימים משתילה בהתאמה.). יבול הזנים בניסוי היה נמוך בהשוואה ליבול ממוצע המתקבל בשטח גידול מסחרי בערבה והגיע בזן פסיניישן ל 1.3 ק"ג למ"ר לעומת 0.5 ק"ג למ"ר בזן לה הויה. גודל הפרי שהתקבל בניסוי היה קטן מהרגיל בעונה, ייתכן שהסיבה לכך היא הרשת. הזן פסיניישן היה גדול ביחס ללה הויה. עובי הקליפה של הזן פסיניישן היה דק ביחס ללה הויה וצורתו מעט אובלית ביחס ללה הויה. צבע הציפה בשני הזנים היה טוב מאוד. שני הזנים היו בעלי ציונים דומים ברוב הפרמטרים הקשורים לאיכות שנבדקו. ברור לנו כי לא מומש פוטנציאל היבול בשני הזנים להערכתנו מהסיבות הבאות: פעילות הדבורים הייתה לא מיטבית, אגרוטכניקת הגידול (השקיה ודישון) הייתה לא מיטבית וכתוצאה מכך התקבל צימוח וגטטיבי חזק מדי שכנראה השפיע על החנטה. כמו כן, נראה כי בחירת הזנים לגידול תחת רשת צריכה להתמקד בעוצמת צימוח חלשה מסיבה זו.
  אנו מציעים לחזור ולבצע בחינה נוספת של גידול אבטיח מידי תחת 50 מש בעונת הסתיו בערבה או בכיכר סדום. בנוסף כדאי לבצע ניסוי ובו ייבחנו רמות השקיה שונות למיטוב הגידול. בניסויים השונים מומלץ לבחון אמצעי הפריה שונים - דבורי דבש, דבורי בומבוס ומווסתי צמיחה בזנים השונים.

  הבעת תודה
  אנו מודים לחברות הזרעים אוריג'ן וזרעים גדרה על תרומת הזרעים לניסוי. תודה גדולה לדני מיכאלי ועמוס מונט על ליווי הגידול ותרומת הידע להצלחת הניסוי. תודה לאמנון קורן ממשתלות חישתיל על תרומתו והליווי המקצועי במהלך הניסוי. תודה לשי מגן על אספקת הכוורת לניסוי. תודתנו נתונה למועצת הצמחים על מימון הניסוי ולקק"ל על תמיכתה במערך הניסויים של מו"פ ערבה.

  Autumn watermelon under 50-mesh insect proof net, preliminary trial, Yair experimental station 2018
  Adi Suisa, Shimshon Omar - Ministry of Agriculture and Rural Development
  Yoram Zvieli, Rivka Offenbach, Moti Oshrovitz, Yaniv Ben Pili, Mili Zanbar, Svetlana Gogio, Avi Oshrovitz, Asaf Bukish, Danit Parker, Katerina Zairi - Central and Northern Arava Tamar R&D
  Author address: adisuisa@shaham.moag.gov.il

 • 9
  מרץ
  גידול חקלאי של ספירולינה
  חקלאות מים

  גידול חקלאי של ספירולינה
  יאיר כהן, זיגי ווינטרס, אנדריאה אנצמן, חיים מירון, צו'פמבה אניווי, ארין פופ - מו"פ ערבה תיכונה וצפונית תמר
  כתובת המחבר: yairk@arava.co.il

  תקציר
  מו"פ ערבה עוסק זה ארבע שנים במיזם שמטרתו פיתוח תחום המיקרו-אצות בערבה. במסגרת מטרה זו החליט המו"פ להתמקד בפיתוח פרוטוקול לגידול מסחרי של ספירולינה (Spirulina). הספירולינה היא ציאנו-בקטריה המכילה אחוז גבוה של חלבון (60%) ויטמינים, מינרלים, וקרוטנואידים המתפקדים כאנטי-אוקסידנטים. לספירולינה יש שוק קיים בעל דרישה הולכת וגוברת בגלל העלייה במודעות לתזונה נכונה ולבריאות הגוף. ספירולינה גם משמשת להפקת פיגמנט המשמש כצבע מאכל כחול טבעי במזון (פיקוציאנין). שימוש נרחב נוסף באצה זו הוא בהזנת בע"ח כתוסף מזון בריאותי וכתחליף לחלבון מן החי. מחיר הגידול של ספירולינה מוערך בין 5$-10$ לק"ג יבש. עלות הגידול קטנה ככול שייצור הביומסה גדל. מחירה של ספירולינה לצרכן הוא 50$-60$ אבקה יבשה. מוצרים נוספים המופקים מספירולינה כגון הפיקוציאנין נמכרים במחירים גבוהים בהרבה, מחיר ק"ג יבש של הפיגמנט מתחיל במאות דולרים.
  תהליך גידול הספירולינה דומה לזה של מיקרו-אצות והוא מתחיל בתרביות סטריליות שמוחזקות על אגר בצלחות פטרי. בכדי ליצור תרבית, נזרעת כמות קטנה בנפחים של 100-200 מ"ל עד להגעה של ריכוז תאים גדול מספיק (מספר מיליונים של תאים למ"ל) המתבטא בצבע ירוק-כחול עז בתרבית (כ 3 שבועות לערך). לאחר שלב זה, הכמות שגודלה נזרעת מחדש בנפח גדול יותר (3-5 ליטרים) והתהליך חוזר על עצמו עד ליצירת 50 ליטרים לערך, כמות המספיקה לזריעה של בריכת גידול קטנה בנפח של 1 מ"ק. הקציר הוא מתמשך, כלומר בכל יום נקצרים כ 15% מנפח הכולל ומחדשים את הגידול ע"י הוספת מים ומדיה. ספירולינה מתרבת ע"י חלוקה א-מינית של תאים. התאים עוברים חלוקה ומתאגדים לצבר שצורתו סלילית (מכאן מגיע השם ספירולינה) ואז מתנתקים ומתחלקים שוב. כמו במיקרו אצות, שלב החלוקה, הנקרא גם שלב הגידול האקספוננציאלי מתבטא בגידול מהיר של הביומסה, הקציר מתרחש בשיאו של שלב זה.
  במהלך שנת 2018 הוקמו בתחנת יאיר 3 בריכות בעלות נפח של 50 מ"ק כל אחת בכדי לאפשר בחינה לגידול מסחרי של ספירולינה בערבה. כמו כן, נוספה מכונת קציר המאפשרת הפרדה מהירה ויעילה של ספירולינה ממי הגידול. בחודש האחרון התחלנו בגידול מלא בכל המערכות מהמעבדה ועד לבריכות הגידול הגדולות ואנו אוספים נתונים לגידול מסחרי של ספירולינה. אנו עוסקים בימים אלה באיסוף נתוני הגידול ובתמחור הגידול. בנוסף, מחלקת חקלאות המים פרסמה קול קורא שמטרתו הקמת משק מודל לגידול ספירולינה בערבה. צוות המחלקה יספק מידע, תרביות וליווי מדעי לחקלאי הנבחר.

 • 9
  מרץ
  פיתוח מזון חי לדגים
  חקלאות מים

  פיתוח מזון חי לדגים
  יאיר כהן, נתאי דולב, פיטר קיבוי - מו"פ ערבה תיכונה וצפונית תמר
  כתובת המחבר: yairk@arava.co.il

  תקציר
  בחוות גידול לדגי נוי בערבה נעשה שימוש במזון חי להזנה של דגיגים בכדי להבטיח התפתחות תקינה, שרידה גבוהה וקצב גידול מהיר. שימוש במזון חי מתאים כלומר בעל יכולת הזנה טובה ובעל שרידות וזמינות גבוהים לדגיגים הוא קריטי להצלחתו של גידול חקלאי מוצלח.
  בניסוי שנערך בתחנת יאיר בשנת 2018 נבדק השימוש בסרטן הירוד מוינה (Moina) ׁׂשמקורו במים מתוקים כתחליף לארטמיה (Brine shrimp) בהזנת דגיגים, במטרה לפתח פרוטוקול לגידול מוינה בחווה מסחרית.
  מתוצאות הניסוי עולה כי הגידול במכלי דולב בנפחים גדולים מאפשר להגיע לגידול טוב יותר בהרבה מהמכלים העגולים שעשינו בהם שימוש עד כה גם מבחינת הצפיפות וגם מבחינת הכמות הסופית. במדידות שנעשו אחת ליומיים מחודש נובמבר, הצפיפות הממוצעת במכלים העגולים הייתה 8 מוינות ל 5 מ"ל בעוד שבדולבים הצפיפות הממוצעת הייתה 15 מוינות למ"ל והאוכלוסייה למיכל התקרבה ל 2 מיליון פרטים (פי 2 מהכמות המקסימלית שנמדדה במכלים העגולים).
  בניסוי הראשון שערכנו, לא נמצא הבדל משמעותי בגידול אוכלוסיות מוינות שקיבלו שמרים בלבד, לעומת ההזנה בשמרים ואצות.

 • 6
  מרץ
  המלצות השקיה מלון ואבטיח אביב במבנים בערבה 2018/19
  ירקות

  המלצות השקיה מלון ואבטיח אביב במבנים בערבה 2018/19
  עודד פרידמן, עדי סויסה - שה"מ
  יורם צביאלי - מו"פ ערבה תיכונה וצפונית תמר