דוחות והמלצות

סנן תוצאות

מחלקה
נקה
מחבר
סוג מסמך
תאריכים
נקה
מתאריך
עד תאריך

דוחות והמלצות

נמצאו 62 תוצאות תואמות.(ברור)
 • 28
  אוג
  גידול מלון כתום באביב המוקדם בערבה
  ירקות

  גידול מלון כתום באביב המוקדם בערבה
  שמעון פיבוניה, אבי אושרוביץ, סבטלנה גוגיו, רבקה אופנבך, יורם צביאלי – מו"פ ערבה תיכונה וצפונית תמר
  כתובת המחבר: ShimonP@arava.co.il
  תקציר
  מלון הוא מהגידולים המרכזיים בערבה והיקפו כ- 3,000 דונם. בעונת האביב המוקדם מקובל כיום לשתול בערבה המרכזית מלון זן רענן מטיפוס גליה שציפתו ירוקה והוא מתאים מאוד לעונה זו. השתילה היא מאמצע נובמבר ועד לסוף דצמבר והגידול בהדליה במנהרות עבירות. בגלל בעיות התאמת כנה רוכב וחוסר כדאיות כלכלית לא מגדלים את הרענן כשתיל מורכב. בעונה זו יש שתי בעיות עיקריות המונעות גידול זנים אחרים, חנטה באמצעות דבורים בחורף והתמוטטות ציפת הפרי. בעבודה זו שנערכה בתחנת יאיר בעונות 2017/18 ו 2018/19 נבחנה ההיתכנות לגידול שני זני מלון עם ציפה כתומה, הדסון ופרלינה, בגידול שרוע של צמח מורכב במנהרה עבירה בעונת האביב המוקדם. חנטת גל הפרי הראשון נעשתה עם דבורי בומבוס ונבחנה גם האפשרות לשימוש במווסתי צמיחה לחנטה. החנטה שהתקבלה עם דבורי הבומבוס הייתה תקינה ובהמשך העונה, עם ההתחממות הובאה גם כוורת דבורי דבש. מבחינת היבול נמצא שבשתילה המוקדמת של ה 19/11 היה אחוז ניכר של פרי משני הזנים עם התמוטטות פנימית. ולכן זנים אלו אינם מתאימים לשתילה במועד זה. לעומת זאת בשתילת ה 4/12, רמת ההתמוטטות הפנימית של הפרי הייתה נמוכה והתקבל יבול של 6-8 טון בניסויים השונים. נראה שיש מקום להמשיך ולבחון את היתכנות הגידול של מלון מורכב מזנים אלו בשתילת דצמבר בערבה המרכזית.

 • 18
  מאי
  חטטים בפלפל בערבה
  הגנת הצומח, ירקות

  הרצאה בסיכום עונת ירקות 2018/19 בערבה 14/5/19 תחנת יאיר
  ONA1819

 • 29
  מאי
  השפעת טיפולי שדה נגד בוטריטיס על התפתחות ריקבון באחסון
  ירקות, הגנת הצומח

  הרצאה במסגרת סיכום עונת ירקות 2017/18 בערבה
  תחנת יאיר 22/5/18

 • 23
  ספט
  הדברת פיתיום בפלפל בעזרת פונגיצידים
  הגנת הצומח

  הדברת פיתיום בפלפל בעזרת פונגיצידים
  שמעון פיבוניה, רחל לויטה, דנית פרקר, יניב בן פלאי, אבי אושרוביץ – מו"פ ערבה תיכונה וצפונית תמר
  כתובת המחבר: ShimonP@arava.co.il

  תקציר
  פלפל נתקף ע"י מספר מינים של פיתיום בערבה. בתקופת השתילות בקיץ הוא נתקף בעיקר ע"י המין Pythium aphanidermatum. שתילת פלפל בערבה נעשית במהלך סוף יולי ואוגוסט בטמפרטורות גבוהות במיוחד. הטמפרטורות הגבוהות מעלות את רגישות הצמחים לפיתיום ועלול להיגרם נזק רב של תמותת שתילים צעירים ואו פיגור בגידול. בערבה ניתן להדביר את הפיתיום בקרקע ע"י חיטוי סולרי ואו שילוב עם מתאם סודיום. ניתן גם להיעזר בחומר ההדברה רידומיל (Mefenoxam) למניעת נזקי המחלה ע"י יישום שלו לאחר השתילה. בעת האחרונה ראינו בחלקת הניסויים יעילות הדברה נמוכה של הרידומיל ובמשך מספר שנים בחנו בחדרי גידול ובשדה חומרים נוספים להדברת פיתיום. בעבודה שנערכה בתחנת יאיר בעונות הגידול 2013/14, 2014/15 ו 2016/17 נמצא שיישום של הפונגיציד דיסארם (Fluoxastrobin) מקבוצת הסטרובילורינים בשילוב עם רידומיל, הביא לתוצאות הדברת פיתיום טובות במיוחד. לדיסארם תכונות די דומות לאזוקסיסטרובין (עמיסטר) מבחינת כושר התנועה בצמח ובקרקע ומבחינת הקשת הרחבה של פטריות אותן הוא עשוי להדביר. אולם, בניגוד לעמיסטר שעלול להיות פיטוטוקסי לפלפל ביחוד בשלבי גידול מוקדמים, החומר דיסארם אינו פיטוטוקסי כלל. לכן בפלפל עשוי להיות יתרון לשימוש בחומר זה למניעת נזקים של מיני פיתיום שונים וגורמי מחלה נוספים.
  בשדה עם נגיעות גבוהה מאד בפיתיום נמצא שטיפול משולב של דיסארם במינון 100 ואו 150 סמ"ק לדונם עם רידומיל גולד נוזלי במינון 50 סמ"ק לדונם, שניתן פעמיים, יום ושבוע לאחר השתילה, הביא לתוצאות הדברת פיתיום טובות במיוחד ולגידול צמחים תקין. תוצאות מתן שני החומרים היו טובות בהרבה מיישום כל חומר לבד.

  Pythium control in pepper using fungicides
  Pivonia Shimon, Levita Rachel, Parker Danit, Ben Pele Yaniv and Osherovits Avraham -. Northern and Central Arava Tamar Research and Development
  Writer address: ShimonP@arava.co.il