דוחות והמלצות

סנן תוצאות

מחלקה
נקה
מחבר
סוג מסמך
תאריכים
נקה
מתאריך
עד תאריך

דוחות והמלצות

נמצאו 7 תוצאות תואמות.(ברור)
 • 30
  אפר
  הנחיות לביצוע בדיקות קרקע לבדיקות מעבדה עונת 2017/18
  ירקות, קרקע ומים

  הנחיות לביצוע בדיקות קרקע לבדיקות מעבדה
  עודד פרידמן, עדי סויסה, דויד סילברמן - שה"מ, משרד החקלאות ופיתוח הכפר
  יורם צביאלי, שבתאי כהן - מו"פ ערבה תיכונה וצפונית תמר
  תוצאות בדיקות מעבדה של דגימות הקרקע מכילות מידע מדויק על תכולת היסודות והמלחים בקרקע, ומהוות כלי עזר לקבלת החלטות בנושאי הכנת הקרקע (קביעת הצורך לתוספת קומפוסט או דשן יסוד), דישון שוטף (סוג הדשן), השקיה ושטיפות הקרקע. את בדיקות המעבדה ניתן לבצע במעבדות שירות שדה בגילת וביוטבתה.
  מומלץ לבצע בדיקות קרקע לפני העונה כדי לקבוע את הצורך להוספת קומפוסט ודישון יסוד בהכנת החלקה, ולבחירת סוגי הדשן להמשך העונה. כמו כן, תוצאות הבדיקות יינתנו הכוונה לצורך בשטיפת מליחות הקרקע. מומלץ לבצע לפחות שתי בדיקות קרקע במהלך העונה כדי לכוון את ההשקיה והדישון בצורה מדויקת וחסכנית.
  הנחיות לדיגום נכון:
  1. קידוחי הדגימה יבוצעו באמצעות מקדח קרקע, ליד הטפטפת הקרובה לצמח. לכל חמישה דונם, 10 קידוחים לעומק 20 ס"מ לגידולי ירקות. לשטחי מטעים יש לבצע בעומקים 20-40-60 ס"מ. כל הדגימות מ 10 הקידוחים, מהשטח הנבדק, יאספו לדלי ויעורבבו למדגם אחד.
  2. להלן הבדיקות הנדרשות:
  • N P K (חנקן, זרחן ואשלגן). בדיקות האשלגן מבוקשות לביצוע בשתי שיטות: אשלגן חליף ובדיקת אשלגן במיצוי CaCl2. יש לבקש מהמעבדה לבצע בשתי השיטות.
  • EC (מוליכות חשמלית כאומדן למליחות). יש לבקש מהמעבדה לבצע בעיסה רוויה.
  • SP (% מים בעיסה רוויה, אומדן ליכולת הקרקע לאחוז מים, מושפע משיעורי החול, סילט וחרסית בקרקע).
  • אחוז חומר אורגני.
  • טקסטורה (מרקם: שיעורי חול, סילט, וחרסית בקרקע) מומלץ לבצע בדיקה זו באופן חד פעמי לחלקה.
  3. דגימה תכיל כ 500 גרם קרקע. את הדגימות יש להכניס לשקית נייר ולשקית פלסטיק פתוחה.
  4. יש לסמן את השקיות במספרים רצים ולצרף בדף את המקרא למספרים: שם חקלאי, מושב, חלקה, תת חלקה, עומק דגימה. יש לפרט את סוגי הבדיקות המבוקשות.
  5. ניתן להזמין דוגם באמצעות מעבדת שירות השדה בגילת.
  6. לתיאום הבאת דגימה למעבדה בגילת: 089928680, איריס, רעיה.
  7. לתיאום הבאת דגימה למעבדה ביוטבתה: 086355790, ויקי.
  8. עודד פרידמן החליף את שלמה קרמר (ג'וחה) בתפקיד מדריך שירות שדה. ניתן להיעזר בעודד בכל נושא הקשור לנושאי קרקע ומים וכמובן בביצוע בדיקות הקרקע.
  עודד: 0525833191 oded_friedman@yahoo.com

  צוות המדריכים כולו עומד לרשותכם לפיענוח תוצאות הבדיקות ויעוץ נוסף.

  בהצלחה

 • 24
  אפר
  המים בערבה התיכונה 2017 – מצב קיים
  מטעים, קרקע ומים

  הרצאה במסגרת יום עיון בנושא השקית תמרים
  תחנת יאיר, 24/4/2017
  גיל סלוין – רשות ניקוז ערבה

 • 2
  אפר
  אפיון התגובה הדינאמית של פלפל בערבה לעקת מליחות, ברמות חנקן שונות
  ירקות, קרקע ומים

  אפיון התגובה הדינאמית של פלפל בערבה לעקת מליחות, ברמות חנקן שונות
  אפי טריפלר ותום גרינוולד - מו"פ ערבה תיכונה וצפונית-תמר
  כתובת המחבר: effi@arava.co.il
  תקציר
  פלפל הינו אחד מהגידולים העיקריים באזור הערבה. במרבית השטחים, השקיית הפלפל הינה ‏במים מליחים, וקיים אופק עתידי של אספקת מים שפירים במרוצת החמש שנים הקרובות. מטרת המחקר הינה ללמוד את התגובה הדינאמית של פלפל למליחות, על מנת להשיג תובנות וכלי ‏ניהול לגבי איכות המים המיטבית בכל שלב בעונת הגידול, ולהקטין את הנזק הפוטנציאלי לסביבה בגלל דליפת כלורידים למי התהום.
  הניסוי נערך בבית צמיחה בתחנת זוהר, כיכר סדום. צמחי פלפל מהזן סובק (זרעים גדרה) נשתלו (18/9/2015), בבית צמיחה. שתי רמות מליחות הופעלו ב- 3 מועדים נבחרים במרוצת הניסוי (שתילה, נובמבר ופברואר). בטיפול בו איכות המים הוסבה ממים שפירים למליחים (EC1->EC4) התקבלה תוספת של שני חנטים, בהשוואה לטיפול שבו הושקו הצמחים במים מליחים (EC 4) כל משך הניסוי. היבול בטיפול EC1->EC4 היה הגבוה מבין כל שילובי המליחות והעיתוי, ועמד על 11.5 טון/דונם. בטיפול הביקורת שהושקה כל העונה במים מליחים (EC 4) היבול היה נמוך ב- 2.4 טון/דונם. ממצאים מניסוי זה ממחישים כי תגובת הפלפל למליחות תלויה בתנאי האקלים. בחדשים ספטמבר- נובמבר, בהם ההתאדות הפוטנציאלית מגיגית גבוהה (7- 11 מ"מ ליום), רגישותו של הצמח למליחות גבוהה מאשר בחדשי החורף, בהם ההתאדות היומית עומדת על כ- 4 מ"מ. מכאן ניתן להסיק כי קיימת חשיבות גבוהה בהשקיית פלפל בתחילת עונת הגידול במים שפירים, וכי בהמשך ניתן להשקות במים מליחים, אשר עלותם מהווה כ- 60% מעלות לקוב מים מותפלים.

  Dynamic response of pepper to salinity stress under various nitrogen fertigation regimes
  Effi Tripler and Tom Greenvoeld - Central and Northern Arava Tamar R&D
  Writer address: effi@arava.co.il

 • 2
  אפר
  השפעת אירועי גשם על גידולי ירקות מושקים במים מליחים
  ירקות, קרקע ומים

  אפי טריפלר, תום גרינוולד ועמי מדואל - מו"פ ערבה תיכונה וצפונית תמר
  כתובת המחבר: effi@arava.co.il
  תקציר
  השקיית גידולים במים מליחים גורמת להצטברות של מלחים בקרקעות. השקיה בטפטוף גורמת להצטברות מלחים מחוץ לבצל ההרטבה במהלך עונת הגידול. תהליך זה מתבטא ביתר שאת באזורים המתאפיינים בהתאדות פוטנציאלית גבוהה דוגמת הערבה. אי לכך, משקעים היורדים במהלך עונת הגידול של עצים וגידולי ירקות יכולים בתנאי סביבה אלו לגרום להסעה של מלחים לעבר בית השורשים הפעיל. ניסוי לבחינת פירוס המליחות ותגובת צמחי פלפל לאירועי גשם, נערך בתחנות הניסויים זוהר. הדמיית הגשם בוצעה על צמחי פלפל בבית צמיחה באמצעות המטרה במים מותפלים (EC= 0.4 דצ"ס/מ') על פני הנוף. אירועי הגשם ב 2015/16 התרחשו בעונות הסתיו והאביב (8.8 ו- 14 מ"מ, בהתאמה). דיגום מליחות הקרקע ביום שלפני הגשם ולאחריו הצביע הבירור על הדחת מלחים משכבת הקרקע העליונה (0- 10 ס"מ) אל איזור בית השורשים הפעיל. בנוסף, מי הגשם שניגרים מפני העלים לשורת המעבר, יוצרים במרחק 30 ס"מ משורת הגידול הדחה יעילה של מלחים המוסעים לעבר בית השורשים ולעומק. הדגם של המליחות מראה כיצד גשם גורם להסעה של מלחים מפני הקרקע, ובעיקר מבין שורות הגידול, לעבר מרכז המאסה של בית השורשים הפעיל. למרות שהייתה פחיתה מסויימת ביבול הגל הראשון, לא נמדדה השפעה של הגשם על היבול הסופי.

  The effect of rain events on vegetables grown under saline regime irrigation
  Effi Tripler, Tom Greenvoeld and Ami Maduel - Central and Northern Arava Tamar R&D
  Writer address: effi@arava.co.il